KOSZTY HODOWLI

W dzisiejszych czasach ceny rasowych szczeniąt są na prawdę bardzo różne. Spróbujmy zastanowić się i policzyć ile tak na prawdę kosztuje odchowanie szczenięcia i jaka powinna być uczciwa cena. Jeśli ktoś nie policzy pracy własnej lub pracownika, suka sama odchowuje szczeniaki, karmione są byle czym, jeśli pokryje psem własnym lub sąsiada i nie policzy kosztów (krycie za flaszkę), itd to daje prezenty

Bez kategorii
2023-05-20
783 wyświetleń
KOSZTY HODOWLI

KOSZTY HODOWLI

 

Najczęściej zadawanym pytaniem pod postami z ofertą sprzedaży szczeniąt jest "jaka cena?"

W dzisiejszych czasach ceny rasowych szczeniąt są na prawdę bardzo różne. Spróbujmy zastanowić się i policzyć ile tak na prawdę kosztuje odchowanie szczenięcia i jaka powinna być uczciwa cena.

Na cenę szczenięcia składają się nie tylko koszty odchowania szczeniąt, ale także koszty krycia i koszty utrzymania suki przez jej całe życie.

Przeanalizujmy to na przykładzie owczarka belgijskiego.

Koszt zakupu szczenięcia-suki z myślą o hodowli, to około 3500zł plus koszty transportu, przyjmijmy, że będzie to 4000zł.

Roczny koszt utrzymania dorosłej suki wynosi około 2500 zł (przy założeniu, że nie będzie ona chorować ani nie będziemy jej kryć ani uczestniczyć w wystawach). jest to koszt wyżywienia, pielęgnacji, szczepień, odrobaczania, etc. Zatem utrzymanie suki w ciągu całego życia (12 lat) wyniesie 30000 zł

Jeśli chcemy sukę pokryć musimy ponieść koszty uprawnień hodowlanych - przegląd hodowlany, badania DNA, składka członkowska, rejestracja hodowli, etc - razem około 500zł

Sukę możemy pokryć powiedzmy około 5 razy w ciągu jej życia, więc podzielmy to przez 5. Wychodzi 7000 zł, który to koszt dodamy do każdego miotu.

 

Koszt krycia (równowartość szczenięcia) to około 3500 zł plus koszty podróży, przyjmijmy 4000zł.

Dodatkowe koszty utrzymania suki związane z reprodukcją - lepszej jakości karma, etc 300zł/miot

Wyżywienie szczeniąt do 8 tygodni, przy założeniu, ze będzie ich 6, nie będą chorować, a dokarmiane będą od 4 tygodnia, to koszt 300zł. Do tego dochodzi koszt odrobaczania i szczepienia 900zł

koszt rodowodów, mikroczipów i przeglądu miotu 600zł

Odchowanie szczeniąt wymaga całodziennej opieki. Przez pierwsze 3 tygodnie trzeba tylko pilnować, sprzątać, wpuszczać i wypuszczać sukę, itd Potem dochodzi karmienie 4 razy dziennie, stymulacja, socjalizacja. Przyjmijmy, że wystarczy 1 pracownik zatrudniony na cały etat. Jest to koszt 4200zł x 2 miesiące, czyli 8400zł.

Razem wychodzi 21800 zł - jest to koszt jednego miotu 6 szczeniąt odchowanego do wieku 8 tygodni. Po podzieleniu przez 6 otrzymujemy koszt odchowania 1 szczenięcia - ponad 3600zł.

Jeśli szczenię będzie sprzedane w starszym wieku, to koszty oczywiście znacznie wzrastają, dochodzą kolejne szczepienia, wyżywienie, opieka połączona ze stymulacją, socjalizacją (pracownik).

 

Jeśli ktoś nie policzy pracy własnej lub pracownika, suka sama odchowuje szczeniaki, karmione są byle czym, jeśli pokryje psem własnym lub sąsiada i nie policzy kosztów (krycie za flaszkę), itd to oczywiście koszty będą znacznie niższe i cena szczenięcia schodzi do 1000, a nawet 500zł.

Komentarze

Do tego postu nie dodano żadnych komentarzy

Dodaj nowy komentarz

Musisz się zalogować, aby dodać nowy komentarz. Zaloguj
Kategorie
Porady i Wskazówki
Artykuły dotyczące obchodzenia się z psami
Rasy Psów
Artykuły na temat psich ras.
Blog
Artykuły dotyczące funkcjonowania naszej story i bloga.
Ostatnio skomentowano